
Роберто Паломба живее и работи в Милано. През 1994 г. заедно с Людовика Серафини основава Palomba Serafini Associati - ателието, което разработва архитектурни и интериорни, индустриални и изложбени проекти по цял свят.
Носители са на многобройни международни отличия: Compasso D'Oro (Италия), Австралийска международна награда за дизайн, Награда за добър дизайн (USA), Награда за най-добър интериорен дизайн на годината (САЩ), Icon Design Awards (Мексико), Немската награда за дизайн (Германия), Red dot (Германия), Международна награда за дизайн на Elle Decoration.
През декември 2018 студиото обяви началото на сътрудничеството си с Ideal Standard Internaional, а през март 2019 представиха първите съвместно-разработени колекции.
Завършва през 1998 година Университета по архитектура, строителство и геодезия, специалност „Архитектура“.
Създава „Аедес студио“ ООД през 2004 година. Студиото проектира емблематични сгради, сред които Жаклин, Q център, Ърбън Модел, Ред Епъл, частни и обществени интериори.
От 2004 година е преподавател в катедра „Обществени сгради” на УАСГ.
Един от основателите на Група Град през 2012 година.
Представяния и награди:
- представяне на българската архитектура във Виена (2007 г.)
- участие в Българския павилион на Биенале ди Венеция (2008г .)
- представяне на българската архитектура в Берн (2009 г.)
- селекция за каталога на фондация „Яков Чернихов” (2008 г.)
- селекция за каталога на фондация „Мис ван дер Рое” за съвременна европейска архитектура (2009 г.)
- селекция за годишния каталог „20 европейски сгради” на списание А10 (2009 г.)
- селекция за каталога на Wienerberger “Brick’10” и “Brick’14”
- Бронзов Визар 2007 г.
- награда „Сграда на годината” 2008, 2012, 2013 г.
- архитект на годината за 2013 г.
Журиране на конкурси:
- член на журито на три поредни издания на студентския конкурс „Позитив-негатив”
- член на журито на международния архитектурен конкурс “Brick’12”- член на журито на архитектурен конкурс „Тютюневият град на Пловдив“
Участия и лекции:
- участие в първото издание на Pecha Kucha в София
- Sofia Architecture Week 2008, 2012, 2013, 2014
- Форум Заедно на Горичка 2014
- ежегодна лекция в УАСГ като част от курса Младите в архитектурата
- множество публикации в български и международни печатни и електронни специализирани издания
Завършила ИСИ (днес УАСГ), специалност Архитектура в гр. София.
Основава едно от първите частни архитектурни бюра в България. Работи в сферата на: Архитектура, Пространственото оформление, Сценография, Продуктов и Интериорен дизайн.
Има многобройни реализирани проекти в различни градове в България, а също така и в чужбина – Виена, Милано, Сан Франциско, Париж. Много от тях са публикувани във водещи списания – Brava casa България, Brava casa Италия, Наш Дом, Идеален Дом, MD и др.
Журирала за Къща на годината на Наш Дом, Идеален дом, Glamour Kitchen Whirlpool, Schneider Electric и др.
Живее и работи в София.
Андрей Ходкевич е архитект, изследовател и съосновател на студио „HORA” и “Ephemera”. През годините си на изучаване на взаимодействието между технологиите на 21. век и архитектурата, той развива идеи и концепции с международни награди и публикации. След дипломирането си от „Politecnico di Milano” се отдава на изследването на нови възможности и перспективи за архитектура в дигиталната епоха. Андрей е лауреат в най-престижния европейски конкурс за архитекти под 40 години- Europan . В периода от 2010 до 2018 г. е част от екипа на водещото българско архитектурно бюро - Aedes Studio. Участник е в успешната кандидатура на холандския град Лееуварден за Европейска столица на културата през 2018г.
През 2019 съосновава „HORA”- студио за архитектура и дизайн фокусирано върху иновативни технологии и материали, и тяхното приложение в проектирането и създаването на обитаема среда. “HORA” e колектив състоящ се от архитекти и дизайнери стремящи се да създават осъзната и вдъхновяваща архитектура.
Образование:
2001 г. – завършва УАСГ, специалност „Архитектура”, катедра “Обществени сгради”
2003 г. – специализация на тема „Нова социална активност на централните градски пространства в гр. София” към катедра “Градоустройство”, УАСГ
Работа:
2000-2002 г. - учи занаят при арх. Симеон Борисов и Владо Игнатов - скулптор
2005-2003 г. - учи know how при арх. Петър Торньов и арх. Стефан Петков в архитектурно бюро „+ Архитектура”
2005-2007 г. - първи опити за самостоятелна практика съвместно с арх. Иван Драгошински
2007-2022 г. - съосновател и съдружник в архитектурно бюро “Конвеер”. Проекти и реализации на жилищни, обществени и промишлени сгради.
От 2010 г. - хоноруван преподавател в департамент “Дизайн и архитектура” в НБУ
От 2018 г. съорганизатор на ежегоден архитектурен форум “БЕЗ СТРАХ”.
Проф. д-р Борис Сергинов е ръководител на департамент „Дизайн“ от 2011 година. Завършил е СХУ за изящни изкуства в гр. София през 1987 година, а през 1994 година - специалност „Живопис“ в Националната художествена академия. През 2007 г. защитава дисертационен труд на тема „Традиционни и съвременни средства за визуализация в индустриалния дизайн” и придобива образователна и научна степен „доктор“. През 2009 г. защитава хабилитационен труд на тема „Интериорният дизайн и неговото проектиране чрез съвременни и класически методи“ и придобива научна степен „доцент“. От 26 май 2016 година след конкурс заема академичната длъжност "професор".
Творческите му проекти са в областта на визуализацията в дизайна, интериорния дизайн, компютърната графика и колористика, пърформънса, инсталацията, фотографията, живописта, електронната живопис, стенописта, музиката и поезията.
Преподавал е в Свободната академия „Жул Паскин“, в СХУ за приложни изкуства, гр. София, в СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Педагогика на изящните изкуства“, в Националната художествена академия, специалност „Промишлен дизайн“.
От 2001 година преподава „Съвременни средства за проектиране“ и „Дизайн на градската среда“ в департамент „Дизайн и архитектура” на НБУ. От 2005 година е директор на магистърска програма „Моден дизайн на облеклото“ и на бакалавърска програма „Интериорен дизайн“ в департамент „Пластични изкуства и архитектура“ на НБУ.
Негови произведения и инсталации се съхраняват в колекциите на Националната художествена галерия – град София, в Градската галерия – гр. Перник, в колекциите на М-Тел, „Димонт“ и на Българско посолство в САЩ, в държавни и частни колекции във Финландия, Япония, Канада, Франция, Русия и т.н.
Борис Сергинов участва в голям брой национални и общи изложби, изложения и фестивали. Има над 20 самостоятелни изяви, награди и специализации, както и множество публикации в национални и международни издания. Автор е на книгата „Дизайн проектиране“ – НХА, 2007 г. През 2015 година публикува монографичен труд „Дизайн, диалог и монолог. Факти, методи, прогнози“, издание на Нов български университет.
Арх. Александър Бояджиев е експерт дизайнерска програма в ,,Идеал Стандард-Видима'' АД
Александър Бояджиев е ръководител и организатор на архитектурни работилници:
- Студентска работилница в департамент „Архитектура“ на НБУ
Тема: Еднофамилна жилищна сграда
Спонсори: Идеал Стандарт, Velux, 2017г.
- Студентска работилница в департамент „Архитектура“ на НБУ
Тема: Хотел
Спонсори: Идеал Стандарт, Velux, 2018г.
- Организиране и провеждане на студентска работилница в департамент „Архитектура“ на НБУ
Тема: Детска градина
Спонсори: Идеал Стандарт, Velux, 2019г.
- Организиране и провеждане на еднодневна студентска работилница в департамент „Архитектура“ на НБУ
Тема: Еднодневна BIM работилница
Спонсори: Идеал Стандарт, Nemetschek, 2018г.
Значими проекти:
- “Игра с идеите на миналото” SAW 2011г.
- “Last station Kazichene”SAW 2012г.
- “Паметник 1300г. България” SAW. 2012г
- “Flurry Forum/Culture Platform” Академична работилница под ръководството на арх. Даниел Либескинд. 2013г. НБУ – София
- “Преобразяване на квартал IV ”почетна награда и грамота от “Областен информационен център” София, за обновяване на обществени пространства и сгради в гр.София. 2015г.
- Modular Building Design Challenge, to combat housing affordability – 6-th place
- SYDNEY AFFORDABLE HOUSING CHALLENGE: MAX MODULE - house conception Aleskandar Boyadzhiev, New Bulgarian University – 2018
- Forest House: еднофамилна жилищна сграда, реализация Aleskandar Boyadzhiev, Ярлово – 2018
- Optima Park: жилищен парк от многофамилни сгради, реализация Aleskandar Boyadzhiev, София – 2018
- Green wood Houses: жилищен парк от пасивни къщи, проект Aleskandar Boyadzhiev, Кремиковци – 2019
- PAC: Plovdiv Arch Cube, Пловдив културна столица Aleskandar Boyadzhiev, Пловдив – 2019
- Конкурсен проект нова сграда за Karin Dom Aleskandar Boyadzhiev, Варна – 2019
Мими Фъркова завършва магистратура “Интериорен дизайн” във Florence Design Academy, Флоренция, Италия. Креативният подход, позитивния и иновативен дизайн са водещи в проектите и. Има хиляди квадратни метри реализирани обекти в жилищния и в обществения сектор - престижни заведения, хотели, магазини, офиси, музеи и други.
Основател на Ателие 360 - бутиково студио с екип от професионалисти в сферата на архитектурата и дизайна.
Награди:
2013 - Сграда на годината - 1вa награда в категория “Паметници на културата” за обект “Реставрация, консервация, социализация и експониране на късноантична крепост с църковен ансамбъл Цари мали град ” Част от проектантския екип като интериорен дизайнер на музея в крепосните кули и цялостна визуална комуникация на обекта.
2018 - конкурс “Къща на годината”, списание Идеален дом - 1ва награда в категория “Обществен интериор” с реалзация на Friends Bar&Grill
2019 - Dibla Design Awards - 1во място в категория “Хотел” с реализация на интериорте на Спа комплекс Белчински извор****
2019 - Баня на Годината - Ideal Standard - 1ва награда в категория “Хотел” със Спа комплекс Белчински извор****
2020- Invest Buld Award - 2ра награда в категория “Пространствен дизайн” за Спа комплекс Белчински извор****
2020 - Международна Big See Design Award с обект “У дома “ е категория “Офиси”
2020 - Сграда на годината в категория “Хотели” за хотел Белчински извор**** част от проектантския екип като главен интериорен дизайнер на хотелския комплекс.
2021 - Баня на Годината - Ideal Standard - Награда на медиите и награда на публиката с проект “Приказка”
2021 - Международна Big See Design Award с обект “ Спа комплекс Белчински Извор****”
Публикации:
2017 - април - списание “Идеален дом” - Ресторант Terra, Kюстендил
2017 - Каталог на галерия Леседра на 13та световна изложба за мини принт - графика
2018 - май - списание “Идеален дом” - Friends Bar&Grill, Кюстендил
2018 - списание “AMC Аспекти “ - Алманах, Friends Bar&Grill, Кюстендил 2019 - списание “Идеален дом” - Спа комплекс Белчински извор****
2020 - Статия в световен каталог на Kare Design - 2020 - 2021 - Спа комплекс Белчински извор****
2020 - Статия в The Building , онлайн издание - Спа комплекс Белчински извор****
2020- Годишен каталог на Dibla със Спа комплекс Белчински извор****
2020 - Списание Градът - статия за Спа комплекс Белчински извор****
2021 - списание “Идеален дом” - У дома, Белчински извор
Казвам се Деси Лазарова - интериорен дизайнер и творец, основател на Dsign.bg
Завършила съм езикова гимназия и в онези години не съм си представяла, че хобито ми да рисувам ще се трансформира в професия. Тогава бях силно повлияна от Изтока и Япония и не случайно съм завършила Японистика в СУ. На по-късен етап реших напълно осъзнато да се посветя на интериорния дизайн и завърших бакалавър в НБУ. Междувременно бях силно завладяна от интериорния дизайн в банята - пространство, на което все повече започва да се отдава дължимото важно място.
Участвала съм неколкократно в конкурса на Ideal Standard Баня на годината, от който имам спечелени няколко награди.
През годините съм била част от екипа на различни интериорни студиа, докато през 2016 година не реших да потърся самостоятелно реализацията си.
Подхождам към всяко пространство с отдаденост, вдъхновение и отговорност. Обичам да се вглъбявам в работата си и да търся удовлетворение от начина, по който пресъздавам желанията на клиента, използвайки целия си опит. Моят основен принцип - да следвам търпеливо и докрай развитието на идеята. Така достигам най-доброто, естетически издържано и функционално решение за проекта, което се отличава с индивидуалност и внимание към детайла.
Вярвам, че всеки проект разказва една история – тази на клиента.
Ивайло Николов, казва за себе си:
,,Занимава се с кино, реклама и дизайн. Самоопределя се като иновативен и търсещ. Обича да решава проблеми, добър слушател и учи бързо. Не харесва да говори за слабостите си, но обича да говори за възможности за подобрение, вярва в себе си и в работата си.''
Пламена Георгиева завършва архитектура през 2014 в Университет по архитектура, строителство и геодезия, гр. София. Дипломира се в катедра "Интериор и дизайн за архитектурата". Занимава се с инвестиционно проектиране, интериорен дизайн и научни проучвания. Носител е на редица български и международни награди, сред които е и " Баня на годината" за 2016 г.
Арх. Ивета Попова завършва „УАСГ“, София през 2009 г., дипломирайки се към катедра "Сградни Конструкции". През 2011 г. завършва втора магистратура "Интериорен дизайн" в "IED - Instituto Europeo di Design", Милано. През 2011 г. работи в Милано за „Studio 12’’ и Франческа Кутини, стилист на списания „Anna“, “Brava Casa“, „Casamica“, “Interni“ и “Io donna“. Проектира жилищни, административни сгради и интериори, както в България, така и в чужбина.
Създава ATG Design през 2013г. Студиото има редица престижни награди, включително и от междунардни конкурси – за най-добър жилищен интериор от The European Property Awards 2020-2021, Награда за жилищен интериор в BigSEE Interior Design Awards 2020, Dibla Design Awards, (2019 г.), както и награди на списания за интериор.
Христо Караиванов е Директор Търговска организация - Източна Европа. Работата му за Идеал Стандарт е свързана с развитието на пазарите в България, Румъния, Сърбия, Черна гора, Македония, Словения, Хърватска, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Албания, Босна и Херцеговина и Турция.
Христо Караиванов е част от компанията повече от 17 години като предишните заемани от него позиции са Експерт по продажби, Главен специалист експорт, Директор Маркетинг и продажби България от 2003 година.
Иван Гроздев, завършва Лесотехническия университет, специалност Интериорен дизайн през 2004 година.
Две години по-късно, заедно с Мая Сбиркова и Валери Маринов основават Fimera Design Studio.
Паралелно с това помага активно за създаването и развиването на професионалната общност в България.
Студиото e създадено през 2006 година и вече 10 години предлага иновативни концепции, в които визията на дизайнера е равностоен партньор на идеите на клиента.
Татяна Станчева е интериорен дизайнер, с практика в областа повече от двадесет години. Завършва Лесотехническия университет със специалност ,,Интериор и дизайн''.
Тя споделя за себе си: ,,Дизайнът е моята страст. Процесът на професионална реализация е свързан с различни начинания и много предизвикателства. Едно такова предизвикателство беше основаването на дизайнерското студио TANNE. Напрекъснато научавам и откривам нови неща – това е естественият процес на развитие във всяка една област. Интериорните ми проекти са предимно жилищен интериор. Може би причината е предизвикателството, че имам възможност да опознавам нови хора, техните навици, начин на живот - неща, които са изключително важни за направата на интериорният проект.''
Божана Йорданова завършва средното си образование с профил "Изобразително изкуство", след което изучава "Инженерен дизайн и дизайн на мебели" в Лесотехнически университет. Нейният професионален път започва през 2005 година, като част от екипа на едно от водещите студиа в областта и остава тясно свързан с интериорното проектиране, като сфера на професионално развитие. Основател и собственик е на интериорно студио "Боде Стил", чийто основен фокус е жилищният интериор. Дългогодишният опит и изключителната страст към дизайна, тя счита за най-ценното, което притежава в работата си.
С компетенцията си взема участие в различни проекти, като телевизионното предаване "Дом по мярка" и първото в България online риалити за дизайн и ремонт "Звънни на Караджов".
Носител е на наградите " Баня на годината" 2019 г. и "Баня на медиите" 2021 г. в конкурса "Баня на годината".
Живее и работи в гр. София
Петър Бубев завършва магистърска степен ,,Архитектура'' през 2008г. в УАСГ София катедра История и теория на архитектурата.
През 2009г. основава АРХФОРМ ЕООД, заедно със Славина Илиева–Бубева.
В периода 2014г.-2022г. работи по множество проекти в партньорство с ASD - Архитектурно студио Диагонали.
Между 2015г. и 2022г. е хоноруван преподавател в катедра „История и теория на архитектурата”, АФ, УАСГ.
Награди
2021 Първа награда в конкурс Арх Инова за– Kлуб за водни спортове Панчарево
2017 Първа награда в конкурс „Елементи на градския дизайн – изложбени модули за временни експозиции на открити обществени пространства“ –гр. Пловдив.
2016 Трета награда конкурс Арх Инова за KD House – Еднофамилна жилищна сграда– с. Лозен.
2016 Номинация в конкурс Арх Инова за SL Building Смесена сграда с апартаменти, офиси, магазини и подземни гаражи – гр.Бургас
2014 Сграда на годината - ОДЗ 180 "ЗАЙЧЕНЦЕТО БЯЛО" с. Герман. (съвместно с арх. Николай Давидков и арх. Магдалина Ръжева
По-важни реализации: Детска Градина с.Герман, София; Сграда със смесено предназначение гр.Бургас; еднофамилна жилищна сграда с.Лозен-KD_house; Kлуб за водни спортове Панчарево.
Симона Заркова завършва „Ландшафтна архитектура“ в СГСАГ „Христо Ботев“, бакалавър по „Инженерен дизайн и дизайн на мебели“ в Лесотехнически университет – София, магистър по „Пространствен дизайн“ в НБУ – София.
Кариерата й започва през 2011 г. като интериорен дизайнер и дизайнер на мебели в една от водещите фирма в областта. През 2014 г. основава собствено студио за интериорен дизайн – Volée Design Ltd. Студиото е специализирано в дизайна и реализацията на имиджови, корпоративни и бизнес обекти - един от които е и емблематичният многофункционален шоурум на Ideal Standard - The Bath Room - обект, който допринася изключително за експертизата на Симона в продуктовата гама на Ideal Standard.
Освен активен интериорен дизайнер, тя е сред лидерите на общността у нас. Учредител е на Асоциацията на интериорните дизайнери в България, идеен автор на едни от първите събития в интериорния бранш. От 2014 г. е в екипа на „Дибла“ като творчески директор и организатор външни прояви. Като такава, тя отново е вдъхновител и двигател на най-значимите събития и инициативи на „Дибла“.