Доника Николова
Проектът следва концепцията за учене през целия живот, според която ученето не е изолиран процес, който се случва само в класната стая между два училищни звънеца. Търсено е усещане за научна лаборатория, в която експериментите и откритията се случват естествено. Целта на проекта е да предложи решение на проблеми, посочени от учениците в горния курс (лоша хигиена, липса на уединение, вандализъм, тормоз и др.), както и да отговори на съвременните критерии за естетика, функционалност и иновативност.
Разработеното разпределение е с по една кабинка за хора с намалена подвижност в двете тоалетни, за да се осигури равнопоставеност. Всички кабинки са със стени от пода до тавана, снабдени с вентилация, за да се осигури желаното уединение. Входните врати са стъклени, за да се осигури видимост от коридора и да се избегне изпадането в анонимност, което е предпоставка за агресия и вандализъм. Входните врати са плъзгащи, управлявани от фотоклетка, за да се избегне контакта с повърхности, носители на микроби. В тоалетната за момчетата не са предвидени писоари, за да може персонала и педагозите от другия пол, да не се притесняват да влязат при необходимост. Усещането за лоша хигиена може да бъде подсилено от ниската осветеност на помещението, затова дневната светлина, навлизаща през прозорците е запазена и са предвидени осветителни тела, осигуряващи висока степен на осветеност.
Покритията на стените са със защита от графити, а „тунелите“ при входовете са с покритие за бяла дъска. Това е мястото, където учениците могат да изявят и заявят себе си, чрез мисли и рисунки. Маркерите са с вградени капачки в стените и оформят „?“ - покана за креативност. Стените за писане са с равнинни и сферични повърхности, които създават друг ъгъл за творенията.
За зона мивка са избрани вградени мивки Connect, електронен стенен чучур със сензор Ceraplus и аксесоари със сензори. Изборът е продиктуван от търсената икономичност и хигиеничност. Огледалата над мивките са полупрозрачни с LED екрани зад тях. Стартирайки консумацията на вода върху огледалата се появява „зареждаща“ графика в зелено, която се зарежда напълно на 20-та секунда. Това е времето нужно за отмиване на микробите от ръцете. Тя остава видима в зелено между 20 и 25-та секунда, след което се оцветява в червено. Така се дава сигнал на ползвателите да не разхищават водата.
За зона WC са избрани вградени структури, конзолни тоалетни чинии Connect, бутони Slim, конзолна WC четка и кош IOM. Изборът отново е продиктуван от съображения за икономичност и хигиеничност. С огледалата над структурите се добавя дълбочина, донякъде усещане за тунел. Над вратите на кабинките, в окачения таван, са вградени прожектори, които се включват при отварянето им. Те прожектират на пода графично изображение на математически концепции (измерване на ъгли, тригонометрични функции и др.), в които крилото на вратата е променливата.