Борил Боримиров
В юбилейното 20-то издание на конкурса „Баня на годината“ авторите от Ideal Standard за пореден път отправят предизвикателство към интериорните дизайнери и архитекти в България. Този път задачата се състои в интериорното решение на просторно помещение, в което да се настани идеалната според участниците баня. Прави впечатление, че пространството разполага с големи прозорци (вкл. оберлихт), широка тераса, както и преходен басейн (преминаващ от вътрешното пространство към терасата).
От момента, в който се запознах със заданието в мен се изгради представата, че подобно пространство е най-вероятно да бъде разположено край морето. Тъй като авторите на конкурса не уточняват локацията реших да интегрирам възприятието си за мястото като ключов елемент в концепцията си за проекта. Идеята ми, че сградата се намира на живописно крайбрежие провокира стремежа да създам не просто баня, а луксозно убежище, което улавя духа на морето чрез съчетание на елегантност и спокойствие. Схващането за уединено място край морския бряг доведе до вдъхновението ми за заглавие на проекта. Калипсо е морска нимфа от древногръцката митология. Тя спасява Одисей след корабокрушение и го приютява на острова си. Има две тълкувания за значението на името от старогръцки. Едното е от kalyptō и означава „да прикрия“, а другото от calí + оpsis – „красива гледка“.
Проектното предложение се отличава с елегантни линии и минималистични форми, изразени с неутралните цветове и модерни материали. Дизайнът на тази баня съчетава лукс, функционалност и стил, така че да създаде пространство, което е едновременно привлекателно, комфортно и ергономично.
Основен композиционен елемент в пространството е п-образна рамка с покритие от микроцимент. Тази рамка е съставена от две срещуположни стени и тавана помежду им. В тези стени са вписани две арковидни ниши. В едната е интегрирано голямо огледало и шкаф с две мивки. В отсрещната арка, пред която е разположена свободностояща вана, са вградени спомагателни рафтове. Като елемент на дизайна, арката привлича погледа и добавя архитектурен детайл на помещението. Чрез нея се подчертава и най-съществената част на пространството. Арките омекотяват правите линии и ръбове, създавайки по-органично и плавно усещане. Отражението на едната арка в другата (чрез огледалото) и избора на един и същи материал в стените зад тях (бял мрамор) привлича окото, създавайки усещането за непрекъснатост, естествен поток и движение в цялото пространство. Арковидният елемент в съчетание с мрамора добавя и нотка класика и изтънченост в съвременния интериор на помещението. Това от своя страна прави препратка към античната тема и визуално „обяснява“ името на проекта.
Друг основен пространствен елемент е структурата от дървени ламели. Те преминават от вертикала по хоризонтала сключвайки основната стена и тавана на помещението. Разположени през определено модулно разстояние ламелите образуват ритмика, която създава усещането за динамика и дълбочина. Дървената структура пресича напречно п-образната рамка по протежение на тавана. Погледнати самостоятелно ламелите и п-образната рамка създават визуална илюзия за удължаване на пространството в противоположно направление, но чрез ортогоналното пресичане на двата елемента визуалното възприятие за пространството се балансира и обогатява. Преди да завършат при прозорците, ламелите преминават под оберлихта. По този начин той се вписва в композицията като „изглажда“ тавана в една равнина. Оберлихтът остава леко прикрит, но все така активен в пространството. Чрез перголата, която ламелите създават се осигурява необходимото засенчване от преките слънчеви лъчи и евентуалното прегряване
на помещението в горещите летни дни. Също така, при ярко слънце, тази решетка прокарва интересни и контрастни сенки по пода и стените. Те спомагат за връзката между вътрешно и външно пространство. Единствената зона от оберлихта, която остава напълно открита е тази над басейна. Така синьото небе или ярките звезди са достъпни за погледа на всеки разпускащ във водата. Структурата играе и още една игра със светлината – в профила на всяка ламела е вписано LED осветителна лента, която достига до оберлихта. Това осигурява основното осветление на помещението. Така по всяко време на денонощието през дървената решетка на тавана се спуска естествена и/или изкуствена светлина.
Използваните материали в решението на тази баня са висококачествени, модерни и същевременно непреходни - широкоформатни мраморни плочи (за пода и стените) в съчетание с микроцимент, дърво и акценти от естествена растителност. Мраморните плочи в комбинация с хром (в аксесоарите) придават усещане за лукс и финес, а елегантната дървена структура добавя топлина и контраст към чистия мрамор, създавайки хармоничен баланс на текстурите. Цветовата палитра се състои от неутрални тонове като бяло, сиво, бежово и кафяво, така че да създаде успокояваща и изискана атмосфера. За цветови акцент е добавена естествена растителност, която придава и усещане за жизненост в пространството. Изборът на тези цветове и материали е провокиран и от архитектурните даденостите на пространството, които напомнят за курорт от висок клас. В тази връзка дизайнът на тази баня цели да създаде СПА атмосфера, с фокус върху релаксацията и комфорта.
Усещането за лукс и елегантност се допълва от стилните продукти на серията Atelier Collections. Фините, извити линии на моделите Linda-X (умивалници и вана) се вписват идеално в цялостния дизайн на пространството. Избраният от каталога материал за шкафа под мивките – тъмен орех - определя и цвета на останалите дървесни повърхности, изработени от MDF в същия цвят. Свободностоящата вана е разположена, така че да бъде не само фокусна точка в пространството, но и да осигурява гледка към морето, създавайки усещане за релакс и комфорт. Двете зони (около умивалниците и ваната) са подчертани чрез висящо дизайнерско осветление. За да се придадат допълнителен стил, класа и усещане за непреходност в проекта са заложени и някои дизайнерски класики като стола „Барселона“ на Мис ван дер Рое и масичката „Е1027“ на Aйлиин Грей. Също така проекта предвижда просторната душ зона за двама с много естествена светлина и гледка към морето. Макар че зоната на тоалетната остава по-прикрита и интимна до нея също достига естествено осветление. За тоалетната чиния и бидето са подбрани стилните модели Blend curve с конзолен монтаж в съчетание с технологията Aqua Blade.
В заключение - проектът предлага стилно и функционално пространствено решение, което да отговаря на нуждите и желанията на съвременните потребители и в същото време включва най-новите тенденции в съвременния дизайн. Чрез находчив подбор и съчетание на използваните материали и продукти проектът постига излъчване за висока класа и непреходност. Това пространство въплъщава идеята за лукс, предлагайки убежище, в което елегантността среща комфорта.